Audit Committee

The role of the Audit Committee is concerned with increasing public confidence in the objectivity and fairness of financial reporting and assurance. Audit committees are deemed to be essential to good governance.
14 May 2010 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 57 meetings found in selected date range
29 March 201814:0017:00Room 15, County HallOccurred
24 May 201814:0017:00Room 15, County HallOccurred
14 June 201814:0017:00Room 15, County HallOccurred
26 July 201814:0017:00Room 214 - One Angel SquareOccurred
13 September 201814:0017:00Room 15, County HallOccurred
29 November 201810:0015:00Covey Room, Lower Ground Floor, One Angel SquareOccurred
07 March 201909:0014:00Room 15, County HallScheduled
18 June 201910:0015:00Covey Room, Lower Ground Floor, One Angel SquareScheduled
30 July 201913:0017:00Covey Room, Lower Ground Floor, One Angel SquareScheduled
26 September 201910:0014:00Room 15, County HallScheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Cecile Irving-Swift Member 23/05/2019 - current
Conservative
Councillor Stephen Legg Member 16/05/2017 - current
Labour
Councillor John McGhee Member 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Bill Parker Member 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Steve Osborne Member 03/05/2013 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Mr Bill Jessup Independent Chair 01/12/2017 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Sofia Neal-Gonzalez
SNeal-Gonzalez@northamptonshire.gov.uk
07920 416211

Other Information