Development Control Committee

The County Council makes decisions on certain types of planning proposals only. These are for minerals related development (e.g. quarries), waste related development (e.g. recycling facilities) and development for and by the County Council (e.g. libraries, county council schools, new roads).
01 May 2009 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 12 meetings found in selected date range
18 October 201810:0013:00The Council Chamber Rescheduled
25 June 201910:0014:00The Council Chamber Scheduled
16 July 201910:0014:00The Council Chamber Scheduled
03 September 201910:0014:00The Council Chamber Scheduled 
24 September 201910:0014:00The Council Chamber Scheduled 
15 October 201910:0014:00The Council Chamber Scheduled 
19 November 201910:0014:00The Council Chamber Scheduled 
17 December 201910:0014:00The Council Chamber Scheduled 
21 January 202010:0014:00The Council Chamber Scheduled 
25 February 202010:0014:00The Council Chamber Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Rebecca Breese Member 16/05/2017 - current
Conservative
Councillor Andrew Kilbride Deputy Chair 16/05/2017 - current
Conservative
Councillor Graham Lawman Member 02/11/2015 - current
Labour
Councillor Arthur McCutcheon Member 17/05/2013 - current
Conservative
Councillor Dr Andy Mercer Chair 23/05/2019 - current
Conservative
Councillor Gill Mercer Member 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Steve Osborne Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Winston Strachan Member 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Malcolm Waters Member 18/05/2016 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Jenny Daniels
jdaniels@northamptonshire.gov.uk
01604 367560

Other Information