Northamptonshire Police, Fire & Crime Panel

The Northamptonshire Police, Fire & Crime Panel is responsible for scrutinising and holding to account the Northamptonshire Police, Fire & Crime Commissioner for the way in which the Commissioner delivers his responsibilities for setting the priorities and resources for Northamptonshire Police and for Northamptonshire Fire & Rescue Service as well as for supporting broader community safety activities in the county. The Panel's specific functions include: reviewing and responding to the Commissioner's proposed precepts for policing and Fire & Rescue; reviewing and responding to the Commissioner's strategic plans; reviewing and responding to proposed senior appointments; and scrutinising decisions and actions taken by the Commissioner in discharging his functions. The Panel is a joint body established collectively by each of the local authorities in the county. Northamptonshire County Council acts as the host authority for the Panel.
25 October 2012 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 11 meetings found in selected date range
27 September 201814:0018:00Civic Room, South Northamptonshire Council, The Forum, TowcesterScheduled
13 December 201814:0016:00Room 15, County HallScheduled
13 December 201816:0017:00Room 15, County HallScheduled
05 February 201914:0018:00Room 15, County HallScheduled
04 April 201913:0017:00Room 15, County HallScheduled
17 July 201913:0016:00Room 15, County HallScheduled
03 October 201913:0016:00Room 15, County HallScheduled 
12 December 201913:0016:00Room 15, County HallScheduled 
04 February 202013:0016:00Room 15, County HallScheduled 
18 February 202013:0016:00Room 15, County HallScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Gareth Eales Member 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Andre Gonzalez De Savage Deputy Chair 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Winston Strachan Member 16/05/2017 - current
Vacancy  

Appointees

NameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 appointees/vacancies that match search criteria
Councillor Richard Auger Member 01/07/2015 - current
Councillor Mary Butcher Member 25/10/2012 - current
Ms Kate Escudier Independent Member 05/02/2019 - current
Councillor Martin Griffiths Member 04/07/2016 - current
Councillor Ian Jelley Member 15/05/2014 - current
Councillor Anna King Member 01/02/2017 - current
Councillor Lora Lawman Member 17/05/2018 - current
Mr Robert Mehaffy Independent Member 05/02/2019 - current
Councillor Gill Mercer Chair 01/07/2015 - current
Councillor Ken Pritchard Member 05/07/2017 - current

Substitutes

NameRoleMembership Dates
Councillor Julie DavenportSubstitute member 16/05/2017 - current
Councillor Rob GoughSubstitute member 16/05/2017 - current
Councillor Anjona RoySubstitute member 04/04/2019 - current
Councillor Chris Smith-HaynesSubstitute member 17/05/2018 - current
Vacancy  
Vacancy  

Other Information