North Northamptonshire Shadow Overview & Scrutiny Committee

The Shadow Overview & Scrutiny Committee is responsible for scrutinising the work of the Shadow Authority, holding the Shadow Executive to account and assisting in the preparation of the budget for the new unitary authority.
01 April 2020 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
09 July 202019:0021:00Remote Meeting via ZoomOccurred
06 August 202019:0021:00Remote Meeting via ZoomOccurred
10 September 202019:0021:00Remote Meeting via ZoomOccurred
08 October 202019:0021:00Remote Meeting via ZoomScheduled
12 November 202019:0021:00Remote Meeting via ZoomScheduled 
10 December 202019:0021:00Remote Meeting via ZoomScheduled 
28 January 202119:0021:00Remote Meeting via ZoomRescheduled 
11 February 202119:0021:00Remote Meeting via ZoomScheduled 
11 March 202119:0021:00Remote Meeting via ZoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

Appointees

NameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 appointees/vacancies that match search criteria
Shadow Councillor Jo Beirne Member 04/06/2020 - current
Shadow Councillor Cedwien Brown Member 04/06/2020 - current
Shadow Councillor Ashley Davies Member 04/06/2020 - current
Shadow Councillor Jim Hakewill Member 04/06/2020 - current
Shadow Councillor Helen Harrison Member 04/06/2020 - current
Shadow Councillor Adam Henley Member 04/06/2020 - current
Councillor Lora Lawman Member 04/06/2020 - current
Shadow Councillor Peter McEwan Member 04/06/2020 - current
Shadow Councillor Mark Pengelly Member 04/06/2020 - current
Shadow Councillor Victoria Perry Vice-Chair 04/06/2020 - current

Other Information