Standards Committee

The Standards Committee's role is to promote and maintain high standards of conduct by councillors, co-opted members and church and parent governor representatives.
14 May 2010 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor John McGhee Member 18/05/2017 - current
Conservative
Councillor Suresh Patel Member 04/03/2016 - current
Liberal Democrat
Councillor Chris Stanbra Member 18/05/2017 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Mr Ray Starkey Member 02/04/2012 - current

Other Information