Overview and Scrutiny Committee

In September 2018, Northamptonshire County Council established a single overview and scrutiny committee. The committee focusses primarily on the Council's budget and recovery plan.
24 September 2018 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying meetings 1 to 10 of 25 meetings found in selected date range
10 October 201813:0015:00Room 15, County HallOccurred
24 October 201814:0016:00Room 15, County HallOccurred
28 November 201814:0016:00Covey Room, Lower Ground Floor, One Angel SquareOccurred
19 December 201810:0013:00Room 15, County HallOccurred
30 January 201910:0013:00Room 15, County HallOccurred
27 February 201910:0013:00Room 15, County HallOccurred
06 March 201911:0013:00Room 15, County HallOccurred
27 March 201910:0013:00Room 15, County HallOccurred
24 April 201910:0013:00Covey Room, Lower Ground Floor, One Angel SquareOccurred
29 May 201910:0013:00Covey Room, Lower Ground Floor, One Angel SquareOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Jane Birch Member 01/10/2018 - current
Conservative
Councillor Rebecca Breese Member 27/11/2019 - current
Conservative
Councillor Michael Clarke Member 15/10/2019 - current
Conservative
Councillor Jonathan Ekins Vice-Chair 01/10/2018 - current
Independent
Councillor James Hakewill Vice-Chair 23/06/2020 - current
Conservative
Councillor Cecile Irving-Swift Member 23/05/2019 - current
Conservative
Councillor Graham Lawman Member 23/05/2019 - current
Conservative
Councillor Gill Mercer Member 01/10/2018 - current
Labour
Councillor Anjona Roy Member 04/06/2020 - current
Conservative
Councillor Victoria Perry Member 07/03/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information