Northamptonshire Police and Crime Panel

The Police Reform & Social Responsibility Act 2011 introduced new structural arrangements for policing, including the replacement of police authorities with directly-elected Police & Crime Commissioners (PCC) for each police area. The Act also required the Council to establish a Police & Crime Panel (PCP) to scrutinise the Northamptonshire PCC in order to promote openness in the transaction of police business. The Northamptonshire PCP has the following functions: Reviewing and responding to the PCCs Draft Police & Crime Plan, Proposed Precept and Annual Report; Reviewing and responding to proposed senior appointments; Reviewing the proposed removal by the PCC of the Chief Constable; Power to suspend the PCC if charged with a serious criminal offence; and Scrutinising decisions and actions taken by the PCC in discharging their functions.
25 October 2012 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Chris Smith-Haynes Member 16/05/2017 - current
Labour
Councillor Winston Strachan Member 16/05/2017 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 appointees/vacancies that match search criteria
Councillor Richard Auger Deputy Chair 01/07/2015 - current
Councillor Mary Butcher Member 25/10/2012 - current
Councillor Martin Griffiths Member 04/07/2016 - current
Councillor Ian Jelley Member 15/05/2014 - current
Councillor Anna King Member 01/02/2017 - current
Councillor Gill Mercer Chair 01/07/2015 - current
Councillor Ken Pritchard Member 05/07/2017 - current
Mrs Anita Shields Independent Member 05/07/2016 - current
Councillor Danielle Stone Member 01/07/2015 - current
Vacancy  

Substitutes

NameRoleMembership Dates
Councillor Julie DavenportSubstitute member 16/05/2017 - current
Councillor Rob GoughSubstitute member 16/05/2017 - current
Vacancy  

Other Information